İndirim!

KAPİTALİZMİN TARİHİ – EKONOMİK KRİZ AĞIRLIKLI (1600-1990)

Kapitalizm sürekli biçim değişimine tabidir; birikim tarzı, birtakım düzenlemeleri değişir (Serbest rekabetçi kapitalizm, tekelci kapitalizm emperyalizm-). Marks´ın dediği gibi kapitalizmin; bugünkü toplumun, kaskatı bir kristal olmayıp, değişebilen ve sürekli olarak değişen bir organizma olduğu kavranılmaksızın ne kapitalist üretim biçimi ne de onu aşma, sosyalizmi kurma mücadelesi kavranmış olur.

Bu çalışmada kapitalizmin ve krizlerin tarihi değişken bir organizmanın tarihi olarak ele alınıyor ve 1600-1990 arasında bu değişken organizmada nicel ve nitel değişimler özellikle çevrimli krizler (fazla üretim krizleri) temelinde inceleniyor.

Her bir ekonomik formasyonun; üretim biçiminin kendine özgü yasaları vardır. Bu yasalar nesneldir, insanlar tarafından değiştirilemez, ancak, koşulları varsa deforme edilebilir. Kapitalizmin tarihinde böylesi gelişmelerin olup olmadığı da bu çalışmanın bir konusudur.

Marks´ın ?Kapitali nasıl okunmalıdır diye bir soru bu çalışmada yok. Ama Kapital´in her dönem güncel okunabileceği; yönteminin ve teorik içeriğinin, bunun ötesinde ideolojik bütünselliğinin kapitalizm var olduğu müddetçe hep güncel kalacağı; önemli olanın o ?değişken organizmada nicel ve nitel değişimi görebilmek olduğu, bu çalışmanın adı konmamış başlıkları olarak görülmelidir.

 100,00  65,00

Kitap Detayları

Ağırlık 0.1 kg
Boyutlar 13.5 × 21 × 0.5 cm
1.Basım

Sayfa Sayısı

ISBN

Yazar(lar) Hakkında

İbrahim Okçuoğlu